kredyt na start biznesu

Dlaczego warto wziąć kredyt na start biznesu?

Prowadzenie własnego biznesu lub posiadanie dobrze prosperującej firmy i związana z tym wolność i niezależność finansowa – to dziś marzenie wielu, zwłaszcza młodych, którzy nie chcą pracować w sztywnym schemacie „od – do” ani tym bardziej na cudzym dorobku. Jednak, aby osiągnąć w tym zakresie pełny sukces, potrzebny jest nie tylko pomysł, ale także znajomość pewnych pojęć i zasad związanych ze światem biznesu.

Co to jest biznes?

Biznes to – w jego najprostszej definicji – przedsięwzięcie handlowe lub produkcyjne, które przynosi zysk bądź firma je realizująca. Biznesem można również nazwać każdy rodzaj działalności np. agroturystyka (agrobiznes) związany z produkcją i rozpowszechnianiem książek, filmów lub produktów o charakterze rolniczo-turystycznym. Jednakże w dobie „globalnej wioski”, w której obecnie żyjemy, czyli Internetu, biznes można podzielić tak naprawdę na dwa rodzaje: biznes tradycyjny (np. sklepy, restauracje, apteki, salony samochodowe, gospodarstwa agroturystyczne)  i biznes elektroniczny, czyli e-biznes – aukcje internetowe, handel i świadczenie różnych usług, nauczanie przez Internet, a nawet poczta elektroniczna. Możliwości zatem jest wiele, wystarczy jedynie twórczy pomysł i właściwa lokalizacja.

Kredyt na start – to się opłaca!

Sam pomysł na biznes i wybór odpowiedniego miejsca to jednak nie wszystko. Do pełni sukcesu potrzebne są – czy tego się chce, czy nie – również pieniądze zarówno na start biznesu, jak i na dalsze lata jego istnienia. W chwili obecnej jednym z najszybszych sposobów otrzymanie środków finansowych są pożyczki i kredyty udzielane przez banki. A zatem: dlaczego warto wziąć kredyt na start firmy? Powodów jest kilka:

  • Niskie stopy procentowe oferowane przez banki, co wiąże się z niską ceną całego kredytu – trzeba jedynie zwracać uwagę na WIBOR, czyli stopę procentową ustalaną na rynku międzybankowym (a ten ma realny wpływ na wysokość ceny kredytu), który od czasu do czasu może wzrosnąć,
  • Nie trzeba przedstawiać biznesplanu, ponieważ jego procedura dla początkujących firm została znacznie uproszczona; wystarczy konkretny pomysł, w jakim kierunku ma firma się rozwijać,
  • Krótki czas oczekiwania – już po pierwszym roku działalności można uzyskać pomoc w postaci limitu kredytowego w koncie, kredytu obrotowego lub karty kredytowej,
  • O kredyt na start mogą ubiegać się również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
  • Dzięki niemu można zapłacić za środki trwałe dla firmy, czyli: samochody, maszyny i urządzenia, a także za ich zakup, budowę obiektu głównego, w którym prowadzony będzie biznes oraz na rozbudowę kilku kolejnych; ponadto można nim sfinansować również budowę obiektu w przyszłości przeznaczonego na wynajem.

Jednocześnie warto pamiętać, że oprócz oferty, którą bank może zaproponować przyszłemu przedsiębiorcy, on sam najpierw postawi swoje wymagania. Dlatego idąc do banku po kredyt trzeba mieć przy sobie takie dokumenty, jak: zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, REGON, decyzja o nadaniu NIP oraz zaświadczenie z ZUS i Urzędu Skarbowego o terminowym ich opłacaniu. W ten sposób bank przekona się o Twojej wiarygodności, poważnym podejściu do całej sprawy i tym samym szybciej przyzna pożądany kredyt.

Znane powiedzenie mówi, że „dla chcącego nic trudnego”. Posiadanie własnego biznesu w połączeniu z ciekawym pomysłem, który dodatkowo może trafić na niszę w branży, to bez wątpienia sukces godny podziwu. Jeśli zatem marzysz o firmie i jesteś tego pewien, załóż ją, weź najkorzystniejszy dla siebie kredyt i… bądź szczęśliwy!

Dorota Frelich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × five =