mężczyzna w podróży

Jak najtaniej podróżować?

Podróże dalekie i bliskie, zorganizowane i te spontaniczne – dziś nie wyobrażamy już sobie bez nich życia, ponieważ stały się one integralną jego częścią. Wędrować można wszędzie, na wiele sposobów, lecz niekoniecznie za ogromne pieniądze. Myślisz, że to niemożliwe? A jednak! Sprawdź na czym polegają metody taniego podróżowania i wybierz wariant odpowiedni dla Ciebie.

„Wsiąść do pociągu byle jakiego…”

Tajemnicą Poliszynela jest fakt, że wyjeżdżamy dużo, często i chętnie niezależnie od tego, czy wędrujemy samotnie lub z paczką najlepszych przyjaciół, czy też decydujemy się na egzotyczną podróż wykupioną w lokalnym biurze podróży. Wiadomo również nie od dziś, że podróże kształcą, ale nie tylko. I choć zazwyczaj nad tą kwestią raczej się nie zastanawiamy, niemniej warto sobie zadać pytanie: dlaczego podróżujemy? Powodów jest co najmniej kilka:

 • Dystans do świata i ucieczka od problemów, na które chwilowo nie znajdujemy rozwiązania,
 • Pojawia się przyjemna adrenalina związana z poznawaniem nowych miejsc, ludzi, zwyczajów, a zarazem radość płynąca z możliwości ich odkrywania,
 • Pobyt poza domem pozwala spojrzeć na świat i swoje życie z zupełnie nowej, innej perspektywy,
 • Umysł otwiera się na nową wiedzę, doznania, emocje, a my sami wpadamy na twórcze pomysły, które można później wykorzystać w pracy,
 • Daje przyjemność, odpoczynek, relaks, pomaga pokonać depresję – zwłaszcza zimą, kiedy słońca i ciepła jak na lekarstwo – i pozytywnie nastraja do życia.

A zatem podróżowanie to nie tylko frajda, ale również ważna lekcja i wiedza, której ani nie nauczymy się w szkołach, ani nie przeczytamy w książkach czy przewodnikach. I jedyne co tak naprawdę nas ogranicza to my sami, nasz stan umysłu oraz to, czy coś z tym zrobimy, czy nie. Dlaczego więc nie łączyć przyjemnego z pożytecznym? Spróbuj, bo warto!

Jak najtaniej podróżować?

Zanim jednak zdecydujesz się na jakąkolwiek wyprawę w nieznane albo do ukochanego miasta czy kraju, ale w zupełnie inny sposób niż dotychczas, zwróć uwagę na możliwości, jakie daje tanie podróżowanie. A zatem: jak najtaniej podróżować? Oto kilka podpowiedzi:

 • Sprawdzaj ceny na bieżącokorzystaj z aktualnych promocji na bilety lotnicze, kolejowe, autokarowe, a nawet Zwróć przy tym uwagę na „długość” oferty, kiedy najlepiej je kupić np. z dużym wyprzedzeniem czasowym lub na dwa dni przed wylotem oraz środek transportu. W tym celu możesz zapisać się na newslettery intersujących Cię serwisów lub dodać do zakładki „ulubione” i sprawdzać je samemu.
 • Autostop – przydaje się w czasie lokalnych podróży w danym mieście lub kraju. Dzięki niemu nie tylko masz przewóz za darmo, ale również możesz poznać kogoś interesującego i porozmawiać z nim na różne tematy. Kierowca może Ci również podpowiedzieć, gdzie najlepiej się udać na tani nocleg lub co zjeść niskim kosztem.
 • Podróż grupowa – jeśli zdecydujesz się na podróż z paczką przyjaciół, możesz zaoszczędzić poprzez podział kosztów na mniejsze części, a przy okazji szybciej i sprawniej wszystko zorganizować – nauczycie się przy tym efektywnej współpracy. Można także skorzystać z portali typu BlaBlaCar.
 • Bagaż podręczny – im mniejszy, tym będzie Ci Ogranicz się zatem tylko do tego, co jest absolutnie niezbędne w podróży. Przydaje się to zwłaszcza przy kupowaniu biletów lotniczych, gdzie każdy bagaż musi być rejestrowany przez co zwiększa się cena biletu.
 • Tańsze zakupy i lokale – będąc na miejscu szukaj lokalnych dyskontów i targów, gdzie można taniej kupić żywność, a także unikaj drogich restauracji w centrum miasta i w pobliżu atrakcji turystycznych. Możesz za to wziąć więcej prowiantu na drogę i zjeść np. w lesie, na łące lub na polanie.
 • Darmowe miejscowe atrakcje – sprawdź lokalne muzea lub zabytki, które można zobaczyć bezpłatnie lub w niskiej cenie – w wielu miastach dostępne są piesze wycieczki z przewodnikiem. Zazwyczaj nie są tak oblegane, jak przy tych popularnych, więc szansa na spokojne ich zwiedzenie bez niepotrzebnej gonitwy – tym większa.
 • Hostel zamiast hotelu – aby nie nadwyrężyć swojego budżetu podczas podróży, warto dokładnie przemyśleć także wybór noclegu. Najlepszą opcją w takiej sytuacji zdaje się być hostel. Ta opcja noclegowa wyróżnia się jednak nie tylko atrakcyjną ceną – hostele to zazwyczaj klimatyczne i oryginalne miejsca, w których zdecydowanie czuć ducha podróży. Co więcej, można w nich nawiązać interesujące znajomości i wymienić się doświadczeniami z podróżnikami z różnych stron świata.

A zatem „dla chcącego nic trudnego”. Powyższa lista to jedynie drogowskaz, praktyczny przewodnik po tym, jak wędrować bądź jeździć dużo i często za niewielkie pieniądze. Tanie podróżowanie stanie się zatem możliwe, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy, a później konsekwentnie będziemy próbować i szukać nowych rozwiązań, a tym samym zdobywać doświadczenia i przeżywać ciekawe przygody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − thirteen =